3   قدم سوم : خدمات ما
2   قدم دوم : مسیر راه
1   قدم اول : سوالات متداول
                                                        سوالی دارید ؟ از پشتیبانی بپرسید و پاسخ بگیرید .

کسب در آمد در بورس ؟

ساخت نام کاربری جدید

*

*

*

*

*

*

رمز عبور خود را فراموش نموده اید؟

*

   

  تمامي كالاها و خدمات گیلان بورس ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.

بر اساس اعلامیه سازمان بورس ایران ، فعالیت در بازارهای ارز ، سهام و فرابورس بین المللی ، در داخل ایران غیر قانونی می باشد . مطالب  و خدمات  بخش فارسی " گیلان بورس" پیرامون بازارهای مالی بین المللی صرفا جهت استفاده فارسی زبانان خارج از ایران می باشد . با عرض پوزش چنانچه ساکن ایران هستید از ارائه ی خدمات به شما معذوریم و اکیداً  توصیه می نماییم تا قانونمند شدن  فعالیت در بازارهای بین المللی ،  در بازارهای مالی داخلی سرمایه گذاری نمایید.

همبستگی (correlation) بازارهای مالی جهان

یكی از مسائل بسیار قابل توجه در عرصه بازارھا ی مالی رابطه تنگاتنگ قیمت كالاھا و ارزش ارزھای كشورھای مختلف جھان با یكدیگر است بطوریكه در ھیچ بازاری نمی توان منفرد عمل كرد و به اخبار و اطلاعات مربوط به آن كالا یا ارز بسنده كرد و باید اطلاعات جامعی اگر نگوییم از تمام كالاھا، لااقل از تعداد قابل توجھی از آنھا را گردآوری و تحلیل كرد تا به نتیجه ای مطلوب رسید. البته در اینجا ذكر نكته ای خالی از لطف نیست كه چه در مورد رابطه دلار و نفت كه به آن پرداخته شد و چه درباره مسائلی كه در ادامه مطرح می شود باید ا ین نكته را در نظر گرفت كه رابطه بین ارزھا و كالاھای حساس مثل نفت و طلا صرفا یكی از چندین پارامتر تاثیرگذار است و در شرایط خاص این ملاحظات از طرف بازیگران بازار نادیده گرفته شود. تشخیص اینكه در چه شرایطی این روابط محكم و استوار است و در چه شرایطی سست و ناپایدار به عهده تحلیلگران بازارھای مالی و این مھم خود امری دشوار است.

در این مقاله سعی شده به بخش کوچکی از مسئله پیوستگی (correlation) بین بازارهای مالی جهان پرداخته شود و بعنوان شروع کار رابطه نفت و طلا و ارزهای کشورهای مختلف من جمله دلار آمریکا، یورو ین پوند دلار استرالیا فرانک سوئیس و... مورد بررسی قرار گرفته است.

ابتدا از نفت شروع می کنیم:
بازار نفت یکی از اصلی ترین بازارهای جهانی است که معمولا در رابطه با دیگر بازارهای پیشرو است (Leader). به عبارت دیگر تغییرات نفت موجب تحول در دیگر بازارھا من جمله ارز می شود و عكس این موضوع معمولا صادق نیست. این مسئله اھمیت بررسی تحولات نفت را دو چندان می كند . عوامل تاثیرگذار بر قیمت نفت خارج از بازار ھای مالی ھستند و بیشتر به مسائل سیاسی جاری در كشورھای تولید كننده و به تقاضا از طرف مصرف كنندگان بزرگ مثل چین و ھند و ایالات متحده مربوط می شود. اما تغییرات قیمت نفت تاثیر شدیدی بر بازارھای مالی دارد. بر اثر گران شدن نفت سھام بسیاری از شركت ھا و ارزھای رایج ضربه می بینند كه از آن میان می توان به سهام شركت ھای اتومبیل سازی اشاره كرد كه قیمت نفت از فاكتورھای تاثیرگذار بر آنھا است. نفت در بازار ارز نیز تاثیر خود را می گذارد و با گران شدن نفت ارز رایج كشورھایی كه مصرف كنندگان بزرگ نفت ھستند با كاھش ارزش روبرو می شود كه از بین آنھا می توان به دلار و ین اشاره كرد. امریكا به عنوان بزرگترین مصرف كننده نفت، اقتصادی بشدت حساس در برابر نفت دارد و اگرچه در این مقاله قصد بحث در مورد تاریخ حضور امریكا در خاورمیانه را ندارم اما نگاھی اجمالی به تاریخ معاصر این منطقه ژئوپلیتیك نشاندھنده میزان حساسیت امریكا به مسئله نفت است.
این حساسیت را در پول رسمی این كشور، دلار، نیز می توان مشاھده كرد . به عنوان مثال سال گذشته پس از طوفان كاترینا و اثرات مخربی كه بر پالایشگاه ھای كلیدی امریكا وارد آمد دلار نیز متاثر از قیمت نفت حركت می كرد و با بالاتر رفتن آن ضعیف تر می شد.
ین ارز رایج سرزمین آفتاب تابان از بزرگترین قربانیان نفت است. ژاپن بیش از ٩٨ درصد از نفت خود را از خارج از مرزھای خود وارد می كند و اقتصادی بشدت وابسته به نفت دارد به ھمین دلیل نسبت به افزایش قیمت نفت از خود حساسیت نشان می دھد.
از دیگر ارزھایی كه به تغییرات قیمت نفت از خود حساسیت نشان می دھند می توان به دلار كانادا اشاره كرد كه برخلاف دلار و ین از افزایش ارزش این ماده ژئوپلیتیك سود می برد. كانادا از صادركنندگان نفت است و كاملا طبیعی است كه بر اثر بالا رفتن قیمت نفت اقصاد قویتر و در نتیجه ارز قویتری داشته باشد به طوری كه دلار كانادا در سال ھای اخیر كه قیمت نفت رو به رشد است و تنھا از اواسط سال ٢٠٠٣ تا كنون از حدود ٢٤ دلار به حوالی ٧٥ دلار رسیده است، رشد شدیدی را تجربه كرده و با شیب تندی در برابر دلار امریكا صعود كرده بطوری كه زوج ارز USD/CAD در دهم می سال جاری به مرز 1.10 سقوط کرد ( چون دلار کانادا در مخرج کسر قرار دارد هرچه این عدد کمتر باشد به معنی قویتر بود دلار کانادا است) و این در حالی است که این عدد از اوایل سال 1978 مشاهده نشده بود.
از دیگر كالاھای حیاتی و بسیار مھم در عرصه مبادلات جھانی كه نفت تاثیر زیادی بر آن دارد می توان به طلا اشاره كرد.
بالا رفتن قیمت نفت موجب افزایش تورم جهانی می شود و در این شرایط سرمایه گذاران علاقه مند ھستند تا سرمایه خود را به چیزی تبدیل كنند تا بیشترین مقاومت را در برابر افزایش تورم داشته باشد، طلا یكی از بھترین انتخاب ھای آنان است و به ھمین دلیل تقاضا برای طلا بالا رفته و موجب گرانی آن می شود.

از طرف دیگر طلا و نفت عوامل تاثیرگذار مشترك یكسانی دارند كه موجب می شود قیمت این دو كالای حیاتی ھم جھت باشد. به عنوان مثال تنش ھای منطقه ای علی الخصوص در خاورمیانه ھم باعث بالا رفتن قیمت نفت و ھم طلا می شود. تاثیرگذاری قیمت نفت بر طلا موجب می شود تا نفت بصورت غیر مستقیم بر بسیاری دیگر از كالاھا، سهام شركت ھا و ارزهای رایج كشورھای مختلف تاثیر بگذارد كه در مقالات بعدی به آن خواھیم پرداخت.

کسب در آمد در بورس ؟

پیروزی در بازارهای مالی در 3 حرکت...

کسب در آمد در بورس

آموزش

آموزش

با استفاده از دوره های آموزشی رایگان سایت با نحوه فعالیت در بازارهای مالی آشنا شوید

کسب تجربه و مهارت

کسب تجربه و مهارت

آموزشهای خود را در حسابهای مجازی پیاده سازی نمایید تا به مهارت کافی برسید.

کسب در آمد

کسب در آمد

از تجربه هایتان به صورت نامحدود و با خیالی آسوده درآمد کسب کنید!

«طبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه هرگونه کپی برداری از مطالب ، تصاویر و آموزش های ارائه شده در این وب سایت ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد»

بالا