فصل اول-آشنایی با بازارهای مالی

  • گیلان بورس GuilanFX

فهرست مطلب

به اولین فصل دوره آموزشی فعالیت در بازار ارز بین الملل خوش آمدید. امیدواریم استفاده از این دوره برای آینده تجاری شما، مفید و موثر باشد. در این فصل، تمام اطلاعات اولیه در مورد بازار تبادل ارز بین الملل را می آموزید. در درس های بعدی این دوره آموزشی، اصطلاحات و مفاهیم پیشرفته تر و با جزئیات بیشتر، همچنین ایده های تجاری را با هم مرور خواهیم کرد.

برای موفقیت در هر کسب و کاری، آگاهی از همه جنبه های آن بازار از مسائل پایه گرفته تا موضوعات پیچیده ای که آن بازار را تحت تاثیر قرار می دهند، بسیار مهم و حیاتی است.

فرض کنیم شما می خواهید وارد بازار خرید و فروش خودرو شوید، آیا خریدن تعداد زیادی خودرو و فروختن آنها بدون هیچ برنامه ریزی و نقشه ای کافی است؟ قطعاً پاسخ شما هم منفی است. اما برای موفقیت در این بازار باید چگونه عمل کرد؟ شاید پاسختان این باشد که بهتر است کمی درباره بازاری که می خواهید در آن سرمایه گذاری کنید، تحقیق و مطالعه کنید و پاسخ این سوال ها را پیدا کنید: مشتری های شما چه کسانی خواهند بود؟ استراتژی ها و قیمت های رقبایتان چیست؟ نکات مثبت و منفی سرمایه گذاری در بازار خودرو کدامند؟ و بسیاری سوال های دیگر ...

در بازار تبادل ارز بین الملل ، تاجران و معامله گران زیادی هستند که در روند سرمایه گذاری شان مارجین کال(اتمام وجه سرمایه گداری شده) یا خطای مارجین (کمبود وجه سرمایه گذاری شده) را دریافت می کنند، بدون اینکه بدانند در چنین موقعیتی باید از کدام لوریج یا اهرم افزایش سرمایه استفاده کنند. همین طور تاجران و معامله گرانی که حتی نمی دانند خطای مارجین چیست (اگر شما هم با این اصطلاحات آشنا نیستید، اصلاً نگران نباشید. در این دوره آموزشی با همه این اصطلاحات آشنا خواهید شد).

در این فصل از دوره آموزشی بازار ارز بین الملل ، تمام جنبه ای اصلی این بازار را با هم مرور و مورد بررسی قرار می دهیم. موضوعاتی نظیر اینکه این بازار چگونه شکل گرفته است؟ شرکت کنندگان اصلی آنها چه کسانی هستند ؟ معایب و مزایای سرمایه گذاری در این بازار کدامند؟ پیش بینی بازار  تبادل ارز بین الملل و مقایسه آن با سایر بازارهای سهام چگونه انجام می گیرد؟ و تمام مفاهیمی که به نوعی به این بازار و سرمایه گذاری در آن مربوط می شوند.

ادامه این فصل از سه بخش زیر تشکیل شده است:

بخش اول : بازار ارز بین الملل - در این بخش به پرسش های مهمی پاسخ داده می شود. بازار ارز بین الملل چیست؟ فعالیت این بازار از چه زمانی آغاز شده است؟ چه چیزی در این بازار معامله می شود؟ محل فیزیکی این بازار کجاست؟

بخش دوم : مزایای تجارت در بازار ارز بین الملل - در این بخش، بازار ارز بین الملل را با سایر بازارهای مالی مقایسه می کنیم تا دلیل جذابیت این بازار را بیابیم.

بخش سوم : آشنایی با شرکت کنندگان اصلی این بازار  - این بخش به بررسی ماهیت شرکت کنندگان در این بازار می پردازد و نقش آنها را در این بازار مشخص می کند.

خلاصه فصل و پاسخ سوالات: در این بخش که در همه فصل ها تکرار شده است، می توانید خلاصه ای از مباحث فصل و سوالاتی برای سنجش آمادگی  شروع فصل بعدی به همراه پاسخ سوالاتی که در طول فصل مطرح شده را بخوانید.

با ما همراه باشید.


بازار ارز بین الملل چیست؟
بازار فارکس، مخفف بازار تبادلات ارزی (Forex:Foreign Exchange) است که نام دیگر آن بازار ارز است.

در بازار ارز بین الملل چه چیزی معامله می شود؟

پول؛ به همین سادگی!
این بازار محلی برای خرید و فروش ارز به صورت آزادانه است. در واقع در این بازار همزمان با خرید یک ارز، ارز دیگری را می فروشند.
به این مثال توجه کنید. شما اطلاعاتی دارید مبنی بر اینکه قرار است ارزش یورو افزایش یابد؛ به همین خاطر شما اقدام به خرید جفت ارز یورو دلار (یا EUR/USD) می کنید. وقتی شما جفت ارز EUR/USD را می خرید، درواقع یورو خریده اید و دلار آمریکا فروخته اید. همچنین وقتی که شما یورو می خرید، به اصطلاح یورو را لانگ (long) کرده اید و وقتی یورو را می فروشید، آن را شورت (short) کرده اید. دقت کنید در اصطلاحات بازار ارز بین الملل long به معنی خرید و short به معنی فروش می باشد.

 بیشتر از 80 درصد حجم این بازار را هفت ارز اصلی تشکیل می دهند:

دلار امریکا (USD)
یورو(EUR)
پوند انگلیس (GBP)
فرانک سوئیس (CHF)
دلار کانادا (CAD)
دلار استرالیا (AUD)
ین ژاپن (JPY)

بازار ارز بین الملل از چه زمانی شروع بکار کرده است؟

نمی توان یک واقعه بخصوص را نقطه آغاز این بازار دانست. درواقع شکل امروزی بازار ارز بین الملل ، حاصل و نتیجه مجموعه ای از وقایع است.
اما شاید بتوان نقطه آغاز ایجاد بازار ارز بین الملل را سال 1971 دانست . یعنی زمانی که توافقنامه برتون وودز (Bretton Woods) لغو شد. به موجب این توافقنامه، کشورهای عضو این توافق موظف بودند که قیمت ارز خودشان را نسبت به دلار امریکا یا طلا ثابت نگه دارند. پس از لغو این توافقنامه و در سال 1973، اغلب قدرت های اقتصادی جهان یک نظام تبادل ارز آزاد را ایجاد کردند که در آن به ارزهایشان اجازه می دادند تحت تاثیر شرایط بازار یا به عبارت دقیق تر قدرت عرضه و تقاضا، دچار نوسان شوند. در این زمان بود که بازار ارز بین الملل شروع بکار کرد.
اما سال 1977 زمانی بود که معامله در بازار ارز آغاز شد. در آن هنگام بود که امکان معامله در بازار ارز بین الملل برای تجار و سرمایه گذاران تازه کار از طریق قابلیت های تجارت آنلاین و لوریج (اعتبار اهرمی) فراهم شد. معاملاتی که فرصت خوبی برای کسب سود در این بازار بودند.
امروزه بازار ارز بین الملل با حجم معاملاتی نزدیک به 2 تریلیون دلار امریکا در روز، پر نقدینگی ترین بازار مالی در سراسر جهان است. جالب است بدانید حجم معاملاتی روزانه این بازار از مجموع حجم معاملاتی تمام بازارهای امریکا بیشتر است.

معاملات بازار ارز بین الملل در کجا انجام می گیرند؟

برخلاف سایر بازارهای مالی، هیچ مکان فیزیکی خاصی برای انجام معاملات در این بازار وجود ندارد. تمام تراکنش های این بازار از طریق ارتباطات راه دور (تلفن، اینترنت و ...) میان بانک ها، موسسات بزرگ، سرمایه گذاران، تجار و سایر افراد صورت می گیرد. این نوع بازار، بازار معاملات خارج از بورس (Over the Counter – OTC) نام دارد.

فکر می کنید حجم معاملات بازار ارز چگونه محاسبه می شود؟ برای پاسخ به این سوال، بازار بورس را در نظر بگیرید. تمام معاملات در مکان فیزیکی بازار بورس انجام می گیرد. بنابراین به سادگی می توان میزان خرید و فروش (یا پوزیشن های لانگ و شورت) را محاسبه کرد. اما در مورد بازار ارز بین املل چطور؟ وقتی مکان فیزیکی خاصی برای انجام معاملات قرار ندارد، چگونه می توان حجم معاملات را حساب کرد؟ اصلاً می توان حجم معاملات این بازار را محاسبه کرد؟!(پاسخ در پایان فصل)


تجارت در بازار ارز بین الملل ، مزایای متعددی نسبت به تجارت در سایر بازارهای مالی دارد. مهمترین مزایای این تجارت عبارتند از: نقدینگی، 24 ساعته بودن ، معاملات لوریج (یا اعتباری)، هزینه معاملاتی پایین، حداقل سرمایه اندک، تجارت تخصصی، معامله در همه جا.

نقدینگی: بازار ارز بین الملل ، پر نقدینگی ترین بازار مالی در سراسر جهان است و طبق اعلام بانک جهانی حجم معاملاتی آن نزدیک به 2 هزار میلیارد دلار در روز است. دلیل اهمیت خاصیت نقدینگی این بازار برای معامله گران چیست؟

نقدینگی به چند روش به تاجران و سرمایه گذاران کمک می کند:

مهمترین دلیل اهمیت نقدینگی این است که نقدینگی بالا تضمینی برای ثبات قیمت هاست. در چنین بازار بزرگی، همیشه می توان کسی را یافت که تمایل به خرید یا فروش ارز آنهم با قیمت جاری بازار دارد. نتیجه این امر این است که در هر ساعتی از شبانه روز می توان در این بازار معامله کرد. با این حال، گاهی اوقات هم پیش می آید که به دلیل نوسانات شدید در بازار نمی توان معامله پرسود و خوبی صورت داد.

به خاطر حجم بالای نقدینگی، اغلب اوقات می توان با سرعت وارد بازار شد یا از بازار خارج شد و در پایان معامله به سود رسید. البته مثل همه بازارها هنگامی که بازار ارز بین الملل شاهد بی ثباتی است ، نوسان قیمت ها و افت میزان سرمایه، یکی از احتمالات است.

میزان بالای نقدینگی، امکان دستکاری در بازار به شیوه ی گسترده و طولانی را از بین می برد. لازمه دستکاری در قیمتها ، داشتن منابع عظیم مالی (ده ها میلیارد دلار) است. چنین پیش شرطی عملاً اینکار را غیرممکن می سازد.

سهم کشورهای مختلف در بازار تبادل ارز بین الملل:

کشور

درصد سهم از حجم کلی

انگلستان

31%

امریکا

19%

ژاپن

8%

سنگاپور

5%

آلمان

5%

هنگ کنگ

4%

استرالیا

3%

سایر کشورها

25%

جدول 1(منبع: بانک جهانی- آمار سال 2012)

همانطور که در جدول بالا می بینیم، حدود 50% حجم معاملات بازار ارز بین الملل به انگلستان و ایالات متحده تعلق دارد. بر اساس یک قانون کلی، نقدینگی بیشتر در یک بازار به معنای حرکت بیشتر در آن بازار است. در ادامه دوره در مورد این قانون بیشتر خواهید آموخت.

 

بازار 24 ساعته: بازار ارز بین الملل در هر ساعتی از شبانه روز در دسترس است. به این معنا که شما می توانید از ساعت پنج بعدازظهر یکشنبه تا پنج بعد از ظهر روز جمعه، معامله ای را شروع یا تمام کنید. علت اصلی بیست و چهار ساعته بودن این بازار این است که محل فیزیکی خاصی برای انجام معاملات وجود ندارد.

ساعات کار مهمترین مناطق

منطقه زمانی

ساعت جهانی GMT

ساعت استاندارد شرقی EST

شروع به کار سیدنی

22.00

17.00

پایان کار سیدنی

7.00

2.00

شروع به کار توکیو

0.00

19.00

پایان کار توکیو

9.00

3.00

شروع به کار لندن

8.00

5.00

پایان کار لندن

17.00

12.00

شروع به کار امریکا

13.00

8.00

پایان کار امریکا

22.00

17.00

جدول 2

 

جدول زیر برای شناخت بهتر این ساعات کمکتان می کند:

ساعات کار مهمترین مناطق

تصویر 1-ساعات کار مهمترین مناطق

همانطور که در تصویر بالا می بینید، در مناطق زمانی لندن و ایالات متحده 4 ساعت همپوشانی وجود دارد. به نظرتان این همپوشانی در ارتباط با نقدینگی و حجم معاملات چه معنایی پیدا می کند؟ (پاسخ در پایان فصل)

در تصویر زیر می توانید این ساعات را روی نقشه ببینید:

ساعات کاری بازارهای مالی دنیا

تصویر 2

 

معاملات لوریج ( اعتباری): با تجارت در بازار ارز بین الملل ، قدرت خرید و فروش بیشتری نسبت به سایر بازارها خواهید داشت. این امر به ما اجازه می دهد معاملات و تراکنش های بزرگ را تنها با یک سپرده پشتوانه کوچک کنترل کنیم. این امکان از طریق معاملات لوریج یا اعتبار اهرمی امکان پذیر است. برخی از کارگزاران، لوریج 400.1 را هم پیشنهاد می دهند؛ در این شرایط شما می توانید مثلاً معامله ای با حجم 100000 دلار را تنها با داشتن 25% یا 25000 دلار در حساب تجاری تان کنترل کنید. یکی از مهمترین مزایای لوریج این است که به راحتی می توان ریسک پذیری سرمایه را به حداقل رساند.
با این حال باید مراقب باشید، چراکه لوریج مانند شمشیر دولبه عمل می کند. اگر از لوریج به درستی استفاده نشود، می توان به نقطه ضعف یا اشتباه معامله شما تبدیل شود. هرچقدر بیشتر از لوریج استفاده کنید، حساب شما بیشتر در معرض خطر است. برای درک بهتر این نکته، مثالی می زنیم:
دو تاجر را در نظر بگیرید که با سرمایه یکسان از لوریج های مختلف استفاده کرده اند:
تاجر الف : لوریج 400.1 با حساب تجاری به مبلغ 2000 دلار
تاجر ب : لوریج 100.1 با حساب تجاری به مبلغ 2000 دلار
اگر هر دو تاجر یک معامله استاندارد (100000واحد) را آغاز کنند، تاجر الف روی1750 دلار از سرمایه اش ریسک می کند(1750=250-2000) در حالیکه تاجر ب روی 1000دلار از سرمایه اش ریسک کرده است(1000=1000-2000).

* البته در بازار ارز تکنیک هایی برای مدیریت ریسک (مانند سفارش استاپ لاس یا حد ضرر) وجود دارد که به تاجران امکان کاهش ریسک پذیری سرمایه شان را می دهد. در ادامه دوره بیشتر با این تکنیک ها آشنا خواهید شد.

به همین خاطر است که استفاده از لوریج بیشتر از 100.1 هیچگاه توصیه نمی شود.
این نکته را هم به یاد داشته باشید: مارجین، به عنوان ودیعه نزد کارگزار باقی می ماند؛ اما بقیه سرمایه شما در خطر است.

هزینه معاملاتی پایین: بازار ارز به عنوان بازاری شناخته می شود که هزینه های معاملاتی آن در پایین ترین سطح قرار دارند. اغلب کارگزاران حق الزحمه خود را بر اساس یکی از دو شکل زیر محاسبه می کنند:

اسپرد یا اختلاف نرخ کارگزارن حق الزحمه خود را با اعمال قیمت های متفاوت روی پوزیشن های لانگ و شورت ( خرید و فروش ارز) بدست می آورند. ما به التفاوت نرخ ارائه شده توسط کارگزار و نرخ اصلی، منبع درآمد کارگزار است.
اختلاف نرخ و کارمزد
کارگزارانی که به این شکل حق الزحمه می گیرند، علاوه بر تفاوت نرخ یک کارمزد از پیش تعیین شده هم دریافت می کنند. در این شکل تفاوت نرخ اعلام شده از سوی کارگزار با نرخ اصلی بسیار کمتر است و هزینه های معاملاتی بسیار کمتر از شکل اول خواهد بود.

حداقل سرمایه اندک: سرمایه مورد نیاز برای آغاز تجارت در بازار ارز ، بسیار کمتر از سایر بازارها می باشد. برخی از کارگزاران امکان افتتاح حساب تجاری تنها با سرمایه اولیه 1 دلار را هم در اختیار مشتریانشان قرار می دهند ( بله! یک دلار). با این حال در اکثر کارگزاری ها، سرمایه اولیه مورد نیاز برای آغاز فعالیت 250 دلار امریکا است.
حتماً انتظار ندارید که با این میزان سرمایه گذاری صاحب ثروتی کلان شوید. اما این میزان سرمایه برای آغاز کار، کسب تجربه و آزمون و خطا بسیار مناسب است. به این ترتیب می توانید پیش از اینکه سرمایه هنگفتی را در معرض خطر قرار دهید، با مقتضیات این بازار آشنا شوید یا تجارت تان را با همان سرمایه اندک و گام به گام گسترش دهید.

تجارت تخصصی: نقدینگی منحصر به فرد این بازار، این امکان را به شما می دهد که روی چند شاخص یا جفت ارز به عنوان بخش اصلی سرمایه گذاری تمرکز کنید ( همانطور که قبلاًگفته شد، 85% معاملات تجاری روی هفت ارز اصلی صورت می گیرد). با استفاده از این ویژگی بازار ارز می توانید هر کدام از ابزار تجارت در این بازار را مورد مطالعه و پیگیری قرار دهید تا بفهمید کدامیک سود بیشتری برای شما همراه خواهند داشت.

معامله در همه جا: فقدان مکان فیزیکی خاصی به عنوام محل انجام معاملات، این امکان را به شما می دهد که در هر کجای دنیا که هستید معاملات تان را انجام دهید. تنها چیزی که برای انجام معامله لازم دارید، یک خط تلفن یا اینترنت برای ارتباط با کارگزارتان است.

در ادامه می توانید چند جدول تطبیقی از بازار ارز بین الملل و سایر بازارهای مالی را ببینید.

 

بازار ارز و بازار سهام

 

فارکس

سهام

نقدینگی(حجم معاملاتی)

نزدیک به 2 تریلیون دلار در روز

حدود 200 میلیارد دلار

ساعات معامله

24 ساعت از 5.5 روز هفته

دوشنبه تا جمعه از ساعت 8.30 تا 17 EST

پتانسیل سوددهی

در رشد و سقوط بازار

بیشتر سرمایه گذاران تنها با رشد بازار سود می کنند

هزینه معاملاتی

کارمزد پایین و تفاوت نرخ کم

کارمزد بالا و حق الزحمه معاملاتی

قدرت خرید

لوریج بالای 400.1

لوریج از 2.1 تا 4.1

تخصص

7 ارز اصلی و چند ارز دیگر

انتخاب از میان بیش از 400 نوع سهام

جدول 3

 

معاملات ارز و معاملات آتی و سلف

 

فارکس

سهام

نقدینگی

نزدیک به 2 تریلیون دلار در روز

حدود 400 میلیارد دلار

هزینه معاملاتی

کارمزد پایین و تفاوت نرخ کم

تفاوت نرخ بالا و کارمزد سنگین

لوریج

اکثر کارگزاران نرخ ثابتی برای لوریج ارائه می کنند

نرخ متفاوت لوریج برای معامله در طول روز و معامله در طول شب

سرانجام معاملات

اغلب اوقات پایان معاملات با سود و دست کم با ثبات سرمایه همراه است

عدم اطمینان درباره سرنوشت معامله و پایان آن

جدول 4

 


در چند دهه اخیر، بازیگران اصلی صحنه بازار ارز بانک های بین المللی بودند که به دلایل مختلف، با رقبای تجاری شان در این بازار به رقابت می پرداختند. همچنین برخی از شرکت ها (صادرکنندگان و واردکنندگان) هم از بانک ها به خاطر انجام معاملات ارزی شان کمک می گرفتند. این فعالیت ها، 70% حجم معاملاتی بازار ارز بین الملل را به خود اختصاص می داد.
اما امروزه بازار ارز بین الملل بسیار تغییر کرده است. توسعه فناوری و آسان شدن انجام معاملات خارج از کشور، سایر موسسات مالی و غیرمالی را هم به این بازار مشتاق کرده است. امروز تجار و سرمایه گذاران کوچک و خرده پا از شرکت کنندگان در معاملات ارزی هستند.
امروزه سوداگری و بورس بازی، 70% فعالیت های روزانه این بازار را تشکیل می دهد. اینگونه تراکنش ها و معاملات هم بانک ها و موسسات بزرگ و هم سرمایه گذاران خرده پا انجام می گیرد.
شرکت کنندگان اصلی در بازار ارز بین الملل عبارتند از: بانک ها، بانک های مرکزی، شرکت های تجاری، تجار، کارگزاران و سرمایه گذاران کوچک. دلایل اصلی حضور این افراد در بازار ارز به شرح زیر است:

کسب سود از نوسانات جفت های ارزی و سوداگری (نزدیک به 80% از حجم معاملات)
حفظ سرمایه (سرمایه ارزی بدست آمده از فروش کالا و خدمات در خارج از کشور) در مقابل نوسانات جفت های ارزی، هجینگ (این اصطلاح به معنای فعالیت در بازار با هدف به حداقل رساندن ضررهای احتمالی ناشی از نوسانات قیمت است.در این حالت معامله گر یک جفت ارز را می خرد و در همان لحظه همان جفت ارز را می فروشد و هر دو معامله را باز می گذارد)
کسب سود از سود تمدید (rollover)، این سود ناشی از تفاوت در نرخ بهره ارزهای مختلف است.

بانک ها
بانک ها، بزرگترین دسته شرکت کنندگان در بازار ارز بین الملل را تشکیل می دهند. بانک ها روزانه معاملات عظیمی (میلیاردها دلار) را هم از جانب مشتریانشان و هم برای خودشان در این بازار انجام می دهند. جالب است بدانید معاملات سوداگرانه 70% حجم معاملاتی بانک ها در این بازار را تشکیل می دهد.

بزرگترین معامله گران در بازار معاملات نقدی

رتبه

نام بانک

درصد حجم

1

Deutsche Bank

19.30%

2

UBS AG

14.85%

3

CitiBank

9.00%

4

Royal Bank of Scotland

8.90%

5

Barclays Capital

8.80.%

6

Bank of America

5.29%

7

HSBC

4.36%

8

Goldman Sachs

4.14%

جدول 5

بانک های مرکزی

بانک های مرکزی از بزرگترین شرکت کنندگان در این بازار هستند، البته دلیل حضور این بانک ها در بازار ارز سوداگری و بورس بازی نیست. هدف بانک های مرکزی از حضور در این بازار، کنترل عرضه پول در کشورشان است تا بدین طریق بتوانند به اهداف اقتصادی شان دست یابند. در زیر چند دلیل اصلی مداخله بانک های مرکزی در بازار ارز بین الملل آمده است:

رسیدن به ثبات در نرخ ارز
حفظ ثبات نرخ ارز و جلوگیری از تغییر نرخ
حضور در بازار ارز به عنوان ابزاری برای رسیدن به اهداف اقتصادی (تورم، رشد و غیره)

میزان مداخله بانک های مرکزی متفاوت است. برخی آنها محافظه کارترند و کمتر در این بازار فعالیت می کنند، در حالیکه برخی دیگر ( مثل بانک مرکزی ژاپن) مرتباً در این بازار حضور دارند. برخی از بانک ها هم مثل فدرال رزرو گاهی واقات به فعالیت در این بازار می پردازند.

مهمترین بانک های مرکزی عبارتند از:

فدرال رزرو (بانک مرکزی ایالات متحده)
بانک مرکزی ژاپن
بانک مرکزی انگلستان
بانک مرکزی کانادا
بانک مرکزی سوئیس
بانک مرکزی اروپا
بانک مرکزی استرالیا

* بانک مرکزی ژاپن در گذشته، دخالت زیادی در بازار ارز بین الملل داشت و معاملات عظیمی را در این بازار انجام می داد؛ اما اخیراً این مداخلات کمتر شده اند.

شرکت های تجاری

این دسته را شرکت هایی تشکیل می دهند که به ارز برای خرید یا فروش کالا و خدمات در خارج از کشور احتیاج دارند. از آنجاییکه بیشتر شرکت ها تمایل دارند که با ارز خودشان یا دلار امریکا معامله کنند، شرکت های تجاری با ملیت های مختلف ناچارند که برای تامین ارز خارجی مورد نیازشان در بازار ارز فعالیت کنند.
دلیل دیگری که ممکن است منجر به فعالیت شرکت های تجاری در بازار ارز بین الملل می شود، حفظ سرمایه یا هجینگ است. به عنوان مثال، شرکتی را تصور کنید که از یکی از مشتریانش مقداری پول داخلی دریافت کرده است. اگر ارزش پول ملی این شرکت در حال سقوط باشد، این شرکت برای جلوگیری از ضرر ناچار است که این پول را به ارز دیگری که در وضعیت بهتری قرار دارد، تبدیل کند. این فعالیت برای جلوگیری از تاثیر نوسانات نرخ ارز روی سرمایه شرکت صورت می گیرد.

صندوق های سرمایه گذاری

این شرکت ها به نمایندگی از بازنشستگان، صندوق های سرمایه گذاری مشترک، سرمایه گذای های بین المللی و سایر صندوق هایی که در کشور خودشان اوراق بهادار خریده اند، معامله می کنند. هر روز به تعداد صندوق هایی که برای افزایش یا حفظ سرمایه شان وارد بازار ارز می شوند، افزوده می شود.

کارگزاران یا بروکرها

هدف اصلی شرکت های کارگزاری از فعالیت در بازار ارز بین الملل ، نزدیک کردن خریداران و فروشندگان ارز های خارجی به یکریگر است. برخی از کارگزاران کارمزد دریافت نمی کنند، این گروه حق الزحمه شان را از مابه التفاوت نرخ ارز بدست می آورند.
دو نوع کارگزار در بازار ارز بین الملل وجود دارد:

کارگزار پول ساز– این کارگزاران در همه معاملات تاجر شریک و نقطه مقابل هستند. در اینگونه کارگزاری، هنگامی که یک تاجر تراکنش ارزی را آغاز کند، کارگزار مخالف همان تراکنش ارزی را آغاز می کند. یعنی اگر تاجر یک جفت ارزی را لانگ (خرید)کند، کارگزار همان جفت ارزی را شورت (فروش) می کند. به این ترتیب همواره سود کارگزار تضمین شده و قطعی است.

کارگزار واسط– در این نوع کارگزاری، کارگزار فقط از طریق ECN (شبکه ارتباطات الکترونیکی) تاجر را به بانک متصل می کند. کارگزار در این روش هیچ معامله ای را صورت نمی دهد. در این نوع کارگزاری، علاوه بر مابه التفاوت نرخ، کارگزار کارمزد هم دریافت میکند. اما همانطور که پیش از این گفتیم، هزینه معاملاتی معامله با این نوع کارگزاری حتی کمتر از مبلغی است کارگزارن پول ساز به عنوان ما به التفاوت دریافت می کنند.

افراد عادی

این دسته که شامل تجار و سرمایه داران کوچک و بزرگ می شود، با دلایل مختلفی نظیر کسب سود، سوداگری، رفع نیاز به ارز خارجی و ... در این بازار فعالیت می کنند.

 


 

اکثر ما عادت داریم اهمیت فصل اول هر کتاب یا دوره آموزشی را دست کم بگیریم و محتوای آن را ساده و پیش افتاده تلقی کنیم. این تفکر تا حدی درست است، ابتدای هر آموزشی ساده است اما درک درست و کامل ادامه آموزش بدون گذر از مراحل ابتدایی تقریباً غیرممکن است. پس ارزش این فصل را دست کم نگیرید و آن را مطالعه کنید.
در این فصل آموختید که بازار فارکس چیست، چگونه تشکیل شده است، عملکردهای اصلی آن را آموختید و با شرکت کنندگان اصلی این بازار آشنا شدید. شاید بتوان گفت مهمترین بخش این فصل تفاوت میان کارگزارها و نحوه محاسبه حق الزحمه آنها بوده است.

 

سوالات این فصل :

1-در بازار تبادل ارز بین الملل دو نوع کارگزار وجود دارد. کدامیک از آنها فقط خریداران و فروشندگان را به هم وصل می کنند و هیچ معامه متقابلی را ترتیب نمی دهند؟

-کارگزار پول ساز -کارگزار واسط

2-کدامیک از این موارد، بزرگترین شرکت کننده در بازار فارکس است؟

-اسکالپرها -سرمایه گذاران کوتاه مدت -سرمایه گذاران بلند مدت -بانک ها

3-در بازار فارکس چه چیزی معامله می شود؟

-در واقع فارکس یک بازار نیست -سهام -لب تاپ -پول

4-کدامیک از موارد زیر، جزء عملکردهای بانک های مرکزی در بازار تبادل ارز بین الملل نمی باشد؟

-سوداگری -تثبیت نرخ تورم -رشد اقتصادی حفظ ثبات قیمت

5-یکی از برتری های بازار بورس نسبت به بازار فارکس این است که این بازار بورس در 5.5 روز هفته و بطور 24 ساعته در دسترس است.

-درست -نادرست

6-کارگزارن پول ساز در بازار فارکس، سرمایه گذاران و بانک ها را به هم متصل می کنند تا این دو بتوانند با یک قیمت توافقی معامله کنند.

-درست -نادرست

7-وقتی که یک معامله استاندارد را آغاز می کنید، هرچه از لوریج بیشتری در معامله استفاده کنید درصد کمتری از حساب تان در معرض خطر خواهد بود.

-درست -نادرست

8-کدامیک از کشورهای زیر، سهم بیشتری در حجم معاملاتی بازار فارکس دارد؟

-ژاپن -انگلستان -ایالات متحده آمریکا -آلمان

9-در بازار فاکس، مکان خاصی که معاملات در آن انجام شود، وجود ندارد. به همین خاطر محاسبه حجم کلی معاملات غیرممکن است.

-درست -نادرست

10-مجموع حجم معاملاتی دو بازار بورس و بازار معاملات آتی یا سلف امریکا، از حجم معاملاتی بازار فاکس بیشتر است.

-درست -نادرست

 

پاسخ سوالات :

 

پاسخ سوال اول در آموزش این فصل:
اگر برای پاسخ به این سوال دنبال روش های پیچیده ای برای محاسبه حجم معاملات بازار ارز می گردید، باید بدانید که پاسخ این سوال بسیار ساده تر از این هاست. اساساً راهی برای محاسبه حجم معاملات در بازار ارز بین الملل وجود ندارد. در واقع حجم معاملاتی این بازار با توجه به آمار بازار معاملات آتی یا اطلاعات کارگزاران این بازار تخمین زده می شود. به این ترتیب متوجه می شویم که هیچ آمار دقیقی از حجم معاملاتی این بازار نمی توان ارائه کرد.

پاسخ سوال دوم در آموزش این فصل :
ارتباط میان این همپوشانی با حجم معاملات و نقدینگی بازار به نفع فعالان این بازار خواهد بود. وقتی که جلسات تداخل زمانی داشته باشند، حجم معاملات و نقدینگی در بازار ارز افزایش پیدا می کند، که این افزایش موجب تحرک بیشتر در بازار خواهد شد. هرچه تحرک و تعداد تراکنش ها در یک بازار بیشتر باشد، امکان سوددهی آن بازار برای سرمایه گذاران بیشتر می شود.

پاسخ سوالات انتهای فصل :

1- کارگزار پول ساز

2 -بانک ها

3-پول

4-سوداگری

5-نادرست

6-نادرست

7-نادرست

8-انگلستان

9-درست

10-نادرست